RUMELİ USULÜ TARHANA TARİFİ / Sertaç CİHANMerhaba,

Tarhana.. Her hastalandığımızda bizi ayağa kaldıran kıymalısını ayrı, tavuk suyu ile yapılanı ayrı sevdiğim şifa deposu çorbam... Çorbanın her türlüsüne bayılırım, günüm geçmez. Sanıyorum sadece çorba içerek yaşayabilirim.

Yılmaz ÖZDİL, ZEYTİN  adlı yayınında "Rahmetli anneanneniz ovalaya ovalaya tarhana yaparken, amaaan boşver deyip, tarifini bi kenara yazmadınız ve marketten hazır çorba aldınız ya, işte maalesef o nedenle GDO’dan kurtulamazsınız." diye ne de güzel özetlemiş olayı..

İşte bu yüzden dedim ki; hadi bakalım iş işten geçmeden sen de anneannenin tarhanasını öğren, bir kenara yaz bakalım...


5 kilo tarhana yapmak için gereken malzemeler

 • 1 kilo kuru soğan
 • 250 gr. acı biber
 • 1 kilo kırmızı biber
 • 500 gram yeşil tatlı biber
 • 1 demet maydanoz
 • 1 demet nane
 • Yarım demet dereotu
 • 1 kilo domates (Arzuya göre 1-2 tane daha domates ekleyebilirsiniz)
 • 1 kilo süzme yoğurt
 • 1 yumurta
 • 2 dilim ekmek içi (Maya olsun diye)
 • 5 kg Katmer ya da Çorum unu..

Yoğurt, yumurta, ekmek içi hariç; tüm sebzeleri yıkayıp, büyük büyük doğrayalım. Kırmızı ve yeşil biberlerin çekirdeklerini nispeten ayıklayalım. Acı biberin çekirdekleri ile hiç uğraşmayın. Yıkayın saplarını kesin. Eldivenle doğrayın! Yoksa akşama kadar ellerinizin yangısı size hayatı zindan eder.

Doğradığımız bütün sebzeleri 1 avuç tuz atarak düdüklüye koyalım. Hiç su koymayalım. 5-20 dakika haşlayalım. Ocağın altını kapatın. Düdüklünün ağzını açarak soğumaya bırakalım. 

Malzemeler ılıyınca plastik, kapaklı büyük bir kaba malzemelerimizi aktaralım. Tarhanayı alüminyum malzeme kullanılmış bir kapta kesinlikle  yoğurmayın. Çünkü tarhanamızı karartırmış. Anneden püf noktası..

Ilıyan sebzelerimizi plastik kabımıza alalım. Ardından yumurtamızı, süzme yoğurdumuzu 2 dilim ekmek içimizi malzemeye ekleyelim. Ekmek içi koymamızın sebebi tarhanamızın mayalanmasını sağlamakmış. Elimize yapışmayacak duruma gelinceye kadar unlayarak yoğuralım.

Bu arada tarhananızın acısını az bulduysanız eğer; bir avuç acı biberi daha 1 domates ile birlikte rondodan geçirip tarhananıza ekleyip tekrar yoğurabilirsiniz.

Tarhanamızın üzerine un serpip kapağını kapatalım. Dokunulmayan bir yerde üzerini sofra bezi ile saralım. 3 gün boyunca her gün sabah alabildiği kadar un ile yoğuralım. 5 kiloluk undan kalanını da  bitirene kadar..  Sonraki iki gün dokunmayalım. 5 günün sonunda yemek masamızın üzerine 2 kat  serdiğimiz sofra bezlerimizin üzerine tarhanamızı büyük büyük kopararak serelim. Üç gün çevire çevire kurutalım. O durumun resmini çekmemişim, üzgünüm..

Üçüncü günün sonunda iyice kuruyan tarhanalarımızı daha küçük boyutlara bölelim. Ardından kevgirden geçirmeye başlayalım. Eskiden ne kadar zordu tarhanayı geçirmek işi.. Saatler sürerdi. Komşular gelirdi. İmece usulü herkeste bir tencere, bir kevgir ovalaya ovalaya tarhana geçirilirdi. Şimdi daha kolay... Bir sürü robot var bu işi yapan...


Eski kadın hala kevgirle ovalaya ovalaya.. Yeni kadın tırt tırt robotla 1-2 saniyede...
Biraz iri olmuş olabilir ama.... Bir tur daha çevirsem bu sefer iyice ufalanıyor, kum gibi oluyordu...Sonra fazla girip çıkılmayan bir odada, temiz bir örtünün üzerine serip 2-3 gün parmaklarımızla karıştıra karıştıra kurutalım. Kuruması önemli. İyice kurumazsa güvelenir. Ardından cam kavanozlara dolduralım. Afiyet olsun.

Sevgiler..

Kaynak: http://serhira.blogspot.com.tr/2015/11/rumeli-usulu-tarhana-tarifi.html